Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potřeby na fretku

1. 6. 2011

Vybavení pro tchoříka

Klec
První, na co byste určitě měli při pořizování fretky myslet, je klec. Této koupi já kladu ten největší důraz. Prostornou a vhodnou klec můžete koupit na mnoha místech - zverimex, hypermarket (Baumax, Bauhaus, Hornbach, Obi...) nebo i přes internet. z internetových obchodů, jako je třeba - U Frodíka, AkaraZOO, Happy Animals, Živé sklo, aj.

Záchod, WC
Záchod by měl být samozřejmostí v kleci. Já mám pro freťulku v kleci klasický čtverhraný záchod, samozřejmě dostatečně veliký, neboť pokud freťulce bude záchodek malý, přestane do něj chodit, ale mám i jeden krytý venku mimo klec, kam freťulka chodí, když běhá po bytě. 
Do klece můžete použít samozřejmě i záchod trojůhelníkový. Nikdy ale nedovolte chodit kočce a fretce na jeden záchod. Fretce to samozřejmě nějak nevadí, ale kočka by se mohla cítit ohrožená a chodit vám třeba do postele. Stejné je to i v případě většího počtu koček - každá kočka by měla mít svůj záchod!

Kočkolit
U nás používáme jak pro čičí tak pro freťulku kočkolit catsan, se kterým jsme maximálně spokojení! Výborně hrudkující a bezprašný.

Podestýlka
Jako podestýlku do fretčí klece používám "Asan pet". Jsou lidé, co používají hobliny - rozhodně se jimi neispirujte! Jsou prašné a fretka z nich může mít pořádné astma nebo zánět dýchacích cest. Asan používám jen na dno, jinak má freťulka v kleci nejrůznější hadříky, polštářky a vystýlky, které je potřeba ale často prát, aby freťulka nežila ve špíně nebo nepořádku. Stejně se chováme u k pejskům, kdy deky a pelíšky min. jednou za měsíc pereme v pračce, deky jednou za 14 dní.

Mističky
Pro freťulu se určitě nevyplatí kupovat lehké mističky, neboť ji baví s nima dovádět po celé kleci. Nejhorší je to u konzerviček a kapsiček, kdy zbytek, který fretka nechce automaticky vysype a roznese. Na vodu tedy používám velkou těžkou kameninovou misku a na jídlo záchytné kovové, jako pro ptáčky. Horší je, když jsou misky prázdné, nedokážete si představit ten rámus, když ve tři hodiny ráno fretka dostane chuť na masíčko... 

Pelišek
Nejdůležitější část fretčí klece. My jich máme hned několik. Klasický dřevěný domeček, kde hledá úkryt s napapaným bříškem. Moc ráda taky spí v tunýlku, ale nejkomfornětjší nadstandard je určitě hamak, ten bych dala jako povinou výbavu do každé klece.


Péče o tchoří tělíčko

Péče o srst

Hřeben - Ano, i fretku je třeba občas vyčesávat, a to povinně při línání, nepovinně kdykoli. Baulinka česání miluje kdykoliv, vždycky u toho usne, takže po dlouhém běhání venku spořádá plnou misku masa a pak se nechá česat a hladit až do úplného vyhlazení. Nepoužíváme speciálně česadla, ale obyčejný hřeben na vlasy...  Problémem speciálních hřebenů na zvířátka je to, že fretečky koušou na kůži. 

Šampon - ozkoušeli jsme šampón pro fretky, ale Baulinka po něm měla lupy. Může se samozřejmě použít i šampón na kočky či na psy, ale Baulinka spolu s potkánkama používá šampón s dětským olejíčkem z Manufaktury a jsme s ním opravdu spokojení. Sem tam v něm vykoupu i pejsky - neskutečně krásná srst.  Baulinku jednou za 14 dní - 3 týdny vykoupu v šamponu, mezitím ji jednou týdně oplachuji vodou. 

Péče o drápky

Kleštičky - fretkám drápky hodně rychle dorůstají, tak je třeba jim je min. jednou za měsíc ostříhat. Možná si vystačíte sami s kleštičkami, ale u nás potřebujeme ještě jednu osobu, která malýho vzteklouna při téchto kůrách uklidňuje.