Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potkani - krmení

24. 4. 2011

 Krmení

Tekutiny
Spousta lidí si myslí, že když bude svému potkánkovi podávat čerstvou zeleninu a ovoce, nemusí dostávat vodu. Je to samozřejmě jen mýtus, nic vašemu ocasatému hlodavečkovi tu vodu nenahradí, právě naopak, měl by ji mít pořád k dispozici a můžete mu ji občas i spestřit. U svých potkánků mám osvědčený čaj, samozřejmě neslazený a trochu ve stylu "vyprané ponožky", ale může se podávat jak teplý, tak studený. Dále taky svým potkánkům podávám bylinné sirupy, ale je třeba udělat opravdu řídký koncentrát.

TIP: Moji potkánci si oblíbili Bylinný sirup s Grepovým jadérkem a Echinaceou

Hlavní strava
Dnes můžete v obchodech koupit specializované směsy pro potkany, které jsou velmi kvalitní. Prodávají se samozřejmě i granule pro potkánky, ale ty se mi neosvědčily, stejně jako se mi neosvědčilo zrní, které by mělo být hlavní složkou potravy - potkánci se ho ani nedotknou. Osvědčilo se nám krmivo od JK FARM, kde potkánci snědli úplně všechno, ale jelikož toto krmení je hodně těžko sehnatelné, dáváme přednost vlastnoruční výrobě krmení. Je to velmi zábavné, rozvíjí to vaši fantazii a navíc se nestane, že v mice zůstanou věci, které potkánkovi nechutnají. 

TIP: Pokud kupujete směs v chovatelských potřebách, koukejte i na cenu, mě se osvědčilo, že čím dražší, tím to potkánkům víc chutná a prospívá. Je to mrňous, nevyplatí se šetřit.

Rozšířený jídelníček
Někdo takto krmí své potkánky denně, u nás je to už méně časté. Dáváme obden nebo jednou za tři dny. Co rozšířený jídelníček je? Uvaříme rýži nebo těstovinky a přidáme do toho různé dobrotky, takže například hrášek, kukuřici, grundle (mražené rybičky), pak samozřejmě maso, tvaroh. Zkrátka všechno co vás napadne ale neublíží potkanovi.

TIP: Moji potkánci si zamilovali bílek z vajíčka

Zelená strava
Škála výrobků co potkanovi dávat je opravdu široká, jelikož potkan žere skoro všechno. Samozřejmě si dávejte pozor na překrmování jedním druhem ovoce a zeleniny, nebo na nadýmavé věci, mezi které patří cibule, kapusta nebo třeba zralé hrušky. Potkánkům skoro nedávám hlávkový salát, kvůli postřikům, takže pěstujeme v truhlíku, zaručuji, že je to opravdu rostlina nenáročná na péči, ale hlodavcům chutná. Oblíbené jsou také pochutinky z louky, takže pampelišky, sedmikrásky a jetel. Dávejte ale pozor, aby tráva nebyla z míst, kam se chodí psi venčit, takže pokud máte zahradu a psy nechodí na určitá místa, nikdy netrhejte trávu na zahradě!

TIP: Vetvičky z ovocného stromu jsou pro potkany velkou pochoutkou. O větvičku si brousí zoubky, lístečky snědí a když jim tam necháte i plody, no ňamka

Doplňky a pamlsky
Nezapomeňme, že zoubky potkánkům stále dorůstají, a tak je třeba je obrušovat. Ať už větvičkami ze stromů (pozor na jedovaté), tvrdým chlebem či minerálními bloky, které se dnes prodávají, ale žádné mé zvířátko se ho nikdy pomalu ani nedotklo. Osvědčené máme větvičky a hlavně chléb. Dál kupujeme dropsíky nejrůznějších příchutí, ale rozhodně je lepší dávat je za "něco" než jen tak vysypat do misky. 

TIP: Dropsíky dáváme za odměnu když přijdeme domů, utužujeme tím náš společný vztah.