Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mýty o krmení syrovým masem

8. 4. 2011

Mýty o krmení syrovým masem

Podobně jako u všech věcí, i u Barfování vznikla spousta mýtů a předsudků. Neví se odkud vznikla, ale je to pouze domněnka lidí, kteří buď nemají psa, nikdy nekrmili ničím jiným než granulema, a nebo tato tvrzení vznikla z dob, kdy psi byli přivázáni u boudy, jedli syrové maso, ale jejich energie nebyla nikde zpracována, proto psi štěkali a u boudy dováděli. Zde jsou asi počátky takových mýtů... Na další už přišli lidé z lenosti, protože si nechtějí přiznat, že spokojený pes s masem a šťastnýma očima je lepší než pes co žere den za dnem, rok za rokem pořád to samé. Bez chuti, bez zájmu, ale z hladu, jelikož na jejich velikost a váhu jsou tabulky na obalech granulí skutečně hodně malé dávky...


1) Pes který ochutná krev se stane nebezpečným a pravděpodobně vás v brzké době sežere i s celou rodinou

Pes vás s celou rodinou pravděpodobně nesežere, ani kdybyste mu nedali najíst a týrali a týrali. Pravděpodobně pak napadne, jiného člověka, ale vám bude stále oddaný... Ne skutečně nenapadne. Vždyť přeci i v granulích je velká spousta masa, tak proč nezvlčí i po nich? =)

2) Kosti jsou životu nebezpečné

Ano, to je pravda, ale pokud je jakkoliv tepelně upravíte. V syrové podobě jsou pro psa kosti stravitelné a dokonce by měly být na seznamu jídelníčku, pomalu v denním přídělu. Na kostech si hlavně pejsek brousí zuby, a nemusíte tedy řešit zápach tlamičky.

3) Syrové maso je nebezpečné - salmonela, paraziti....

Pro lidi samozřejmě, nemáme psí žaludek, ale psí žaludek je k syrové stravě přizpůsoben, a to i přes ta leta mutování psích žaludků na granulích. Pes má v žaludku PH kyseliny tak velké, že bakterie jako salmonelu bez problému zničí. Důležitou informací také je, že pes tráví maso chviličku, tedy asi 24 hodin, oproti tomu granule zůstávají v trávícím traktu 3-4 dny, takže dochází i k hnilobným procesům, což má za příčinu zvracení, průjmy, v horších případech i krev ve stolici. Vše je způsobeno pouze boomem z třicátých let - granulema.

4) Syrová strava je drahá

Kolik stojí "kvalitní", superprémiové granule? Já nechala za Platinum Natural za dva měsíce pro Kessi tři tisíce korun, což je v přepočtu na 375 korun na týden, výsledkem byl hubený, až nemocně vypadající pes, ovšem s krásnou srstí a vysokou energií. Nyní v přepočtu na týden nechám za Kessi za kompletní stravu asi 200 korun (jak kdy) a to i když nekupujeme maso od vetamixu, ale od řezníka.

5) Krmení je časově náročné

Tak tohle není mýtus, tohle je samozřejmě holý fakt. Není to jen o tom nakoupit pytel kuliček, hrábnout do něj a během minutky má pes večeři hotovou.  Maso nakoupit, naporcovat, navážit, přemýšlet co dát jako přílohu, poté místo kde maso skladovat a nakonec si udělat čas a večeři připravit, když do toho počítáme umytí kuchyňského náčiní, víc jak 20 minut to nezabere, ovšem šťastný pes za to stojí.

6) Syrovou stravou nelze psa dostatečně zaopatřit

Není pravda, samozřejmě že to lze, ale musíme u toho zapojit mozkové buňky a šedou kůru mozkovou a hlavně to co už má dneska málokdo - selský rozum.

7) Krmná dávka musí být vyvážená

Tohle už je opět mýtus, kdy jsou lidé dnes a denně krmeni mýtem od "profesionálů", kdy s každou miskou granulí pes dostane VŠE co potřebuje. Problém ale je, že vyváženost jídla se nepočítá na dny, ale na týdny. Chcete-li krmit na přesné poměry, nebudete si to rozvrhovat do týdne, ale dokonce do celého měsíce.

http://img5.rajce.idnes.cz/d0503/4/4673/4673930_3725ca8551ea04362006db79cb8337bb/images/img0345np.jpg

Dobrou chuť !