Jdi na obsah Jdi na menu
 


Food

1. 6. 2011

Jídelní lístek Baulinky

Tekutiny

Stejně jako u hlodavců a jiných zvířat, i u fretek je možnost podávat vodu z napáječky, ale já se stavím zásadně proti, a to nejen u fretek, ale i u potkanů a jiných zvířat.

Napáječka
Používáme ji na cestách, kde je samozřejmostí a vždy k dispozici, aby freťulka nebyla dehydratovaná, ovšem mnohem raději pije se mnou z lahve či lemcá z ruky. Dle mého názoru zvířátko z napáječky nedostane nikdy tolik vody, kolik by chtělo. Když vidím potkany, jak dlouho se snaží vydolovat kapky vody z napáječky a za jakou chvilku se napijí z mističky, je rozhodnuto. Navíc napáječka se přecijen může zasekávat a zvířátko pak trpí žízní..

TIP: Mám případ, kdy se při zkoušce napáječky nedalo zjistil, zda-li funguje nebo ne.

Miska s vodou
V letních dnech je miska dobrá na schlazení, neboť z vlastní zkušenosti, freťulka si tam smáčí půlku hlavy a nakonec vyleze mokrá téměř celá, vodu zkrátka miluje a za horkých letních dnů vypije i půl litr čerstvé vody. Osobně používám i vodu z vodovodu, ale mnohem více se mi osvědčila aquila aqualinea, kterou používají dnes i v nemocnicích, pro kojence atp. Čili bez zbytečných bakterií a chloru, kterými naše VEOLIA trpí, i když je chutná.

TIP: Že voda z vodovodu není dokonalá, stačí jednoduchý test. Dejte na nějakou dobu do klece dvě napáječky. Do jedné dávejte kvalitní vodu a do druhé z vodovodu. Po čase se ukáže ten rozdíl.

Krmení

Maso
Maso je pro fretky vhodné stejně jako pro pejsky a moc jim chutná. Baulí smlsne cokoli, nejvíc šmakuje kuřecí. Dávám maso syrové a přemražené. Pro fretky je vhodné kuřecí a hovězí, jak uvádí většina chovatelů, vepřové ne kvůli určitému druhu bakterií. Dnes už máme ale maso tak kontrolované a kvalitní, že pochybuji, že se tam ta bakterie objeví. Ale nic neriskujeme. 

TIP: Vyzkoušejte i ryby, u nás jsou velký úspěch

Granule
Stejně jako kočky a psi, i u fretky se dá barfovat. Ovšem já se k této možnosti nepřikláním, neboť je u freťulky hodně těžké odhadnout vyvážené dávky, a barfování není tak promakané jako u psů. Hodně lidí krmí fretky granulkami pro kočky. Ani my nejsme proti, ale fretka je přecejen jiný tvor než kočka, takže je vhodnější dávat stravu pro fretky. My jsme si oblíbili granulky pro fretky od firmy Bosch a hodně nám chutnají. Problém je, že pokud nechám otevřenou klec, je ihned po misce s granulkama, neboť hafánkům chutnají taky. 

TIP: Vyzkoušejte i granulky Ferret Tastic dovážené z Německa

Konzervy
Konzervičky jsou dobré a do jisté míry nahradí i podávání syrového masa. Existují konzervy dělané speciálně pro fretky, ale neseženete je všude. My kupujeme konzervičky od firmy Vitakraft a Ferret Delikates, ale jsou opravdu výjimkou.

TIP: Konzervy seženete v internetovém obchodě - U Frodíka

Taštičky
U nás ale mnohem více zabodovaly kočičí taštičky. Milujeme Royal Canin a Perfect Fit, oboje pro koťátka. Freťulka většinou spořádá celou taštičku na posezení, i když se nemusí bát, že by ji to někdo snědl, protože kočička je samozřejmě tak mlsná, že nad těmito mňamkami ohrnuje nos.

TIP: Taštičky kupujte dražší, u nás blivajsy za 10 korun nepřicházejí v úvahu

Ostatní
Ovoce, zelenina, žloutek z vajíčka. Své fretce můžete dát prakticky cokoliv, ale nic se nemá přehánět.

TIP: Baulinka miluje banán a mandarinky.

Doplňky
Moje freťulka zbožňuje pastu s maltózou a to Malt-Soft. Bohužel, u kočky mám osvědčenou Bezopetku, ale tu fretky nesmějí. Maltóza - napomáhá k odstranění spolykaných chlupů v žaludku. Výroby Malt-Kiss maltózu obsahují taky a chutnají nám víc.

TIP: Vyzkoušejte i Topinis - pamlsky ve tvaru myšky, posilují imunitu, zlepšuje zrak a vyživuje střevní bakterie.