Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co přidávat?

24. 4. 2011

Co přidávat?

Bílý jogurt - vhodnější je jogurt neslazený, ale pokud jiný nemáme, jednou za čas to pejskovi neublíží. Dobré jsou jogurty typu activia - s živými bakteriemi, které napomáhají upravit střevní mikroflóru.

Mléko - není pro psy vůbec vhodné, protože obsahuje kravskou bílkovinu, kterou pes neumí strávit a tak u většiny způsobuje průjem. Naopak třeba kozí mléko, acidofilní mléko nebo zakysanou smetanu občas dát můžeme.

Tvaroh - lepší je netučný (nikoli odtučněný), ale to záleží hlavně na kondici psa. Pokud potřebujeme aby trošku přibral, můžeme dávat i tvaroh tučný.

Čerstvý sýr - čerstvým sýrem se rozumí přírodní, hrudkovitý, který není nijak ochucený. Klasické sýry typu cihla vhodné nejsou, protože obsahují hodně tuku a soli.

Olej - rostlinný, nejlépe za studena lisovaný, obsahuje kyselinu linoleovou, která má příznivý vliv na srst. Stejně tak je vhodný olej rybí - např. Kronch, Dermanorm apod., který obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin - Omega 3 a Omega 6.

Vajíčko - vajíčko je snad nejvíc diskutovaným doplňkem stravy. Dávat ho celé nebo jenom žloutek, bílek, skořápku? Rozebereme si ho:
- Žloutek - obsahuje velké množství luteinu (antioxidant) a má přiznivý vliv na srst. Žloutek v syrovém stavu obsahuje protein Avidin, který narušuje vstřebávání biotinu (vit. H), proto žloutek jedině vařený, protože působením tepla se avidin zničí.
- Bílek - je cenným zdrojem bílkovin
- Skořápka - Už dříve se psům dávaly skořápky jako zdroj vápníku. Výzkumy ale zjistily, že pouhé podání skořápky je k ničemu, protože organismus si neumí vápník "vytáhnout". Musí se podat v kombinaci s vit. C, tedy třeba zakapaná citronovou šťávou, která pomůže vápník uvolnit.

Kvasnice - kvasnice jsou cenným zdrojem vitamínů B, ale i dalších vitamínů a obsahují hodně bílkovin (cca 46%). Mají příznivý vliv na kvalitu srsti, na trávení a podporují chuť k jídlu. Čerstvé kvasice mohou nadýmat a tak vhodnou alternativou je Pangamin, což jsou sušené pivovarské kvasnice nalisované v tabletkách nebo sypké v prášku.

Mořské řasy - v přírodní formě jsou velice dobře stravitelné a obsahují vysoké množství vitamínů, minerálů a aminokyselin.

Přípravky na klouby - je jich velké množství a výběr je jenom na vás. Určitě je vhodné je přidávát štěňatům a psům ve vývinu (u velkých plemen až do 1,5-2 let), dále psům v zátěži a těm co nějakým kloubním problémem trpí.

Sůl - přestože sůl do denního jídelníčku psa nepatří, alespoň 1x do týdne by měl špetku dostat. I sůl obsahuje pro organismus cenné minerály.

Dančík, Kateřina Novosádová