Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co obsahují granule?

24. 4. 2011

Co obsahují granule?

Proč jsou granule nic moc? Termicky extrudovaná krmiva jsou vyráběna při teplotách 120 - 200 °C. Taková teplota zaručí,  že kromě bílkovin tuků a enzymů je většina přírodních minerálů a vitamínů zničena nebo poškozena. Proto se přidají vitamíny a minerály umělé, které jsou ale pro tělo velmi málo využitelné, takže organismem bez užitku projdou. Aby ty umělé kuličky naším miláčkům chutnaly, přidají se nějaká barviva, umělé vůně, dochucovadla, gultamáty, udělá se príma obal a "dokonalé krmení pro psa" je na světě.

Většina lidí vybírá granule podle toho, jestli obsahují konzervační látky a ochucovadla, jelikož si myslí, že nad tím vyzráli. Samozřejmě, a jak je tedy možné, že granule mají expirační dobu rok i déle? Jelikož výrobce tyto látky nechce na obalech uvádět, přidává do granulí suroviny, které konzervační látky již obsahují. Tady vzniká iluze, že jsou granule bez konzervačních látek.

Dále ve složení často čteme - vedlejší živočišné produkty, drůbeží masová moučka, kostní moučka.....co si pod tím představit? Jsou to semleté veškeré zbytky, které si umíte i neumíte představit - staré maso, kafilerní zbytky, nohy, zobáky, peří, krev, srst, kopyta, trus....prostě všechno co se jinak použít nedá.

Prakticky ve všech druzích granulí najdete obiloviny. Proč obiloviny pro psa? Nejde o psa, jde o to do granulí něco nacpat, aby cena byla taková jaká je. Často když jednotlivé druhy obilí sečtete dostanete se k číslu kolem 60-ti ale i až 90 procent. Copak pes je slepice?

Často také můžeme ve složení najít celulózu, která má, dle slov výrobce, zajisit správné trávení. Celulóza je vlastně jenom vznešený název pro dřevěné piliny. Jak ale můžou dřevěné piliny pomoci s trávením, když je pes strávit neumí? Nevím!

Pořád nic? Tak poslední argument - tedy cena granulí. Zkuste si spočítat kolik stojí 15 kilo rohlíků. Rohlík má 50g a budu počítat průměrnou cenu 2,- Kč - 15 kilo rohlíků = 600,- korun což je cena za granule, které se považují za průměr. Jak můžou stát stejně jako rohlíky, když je v nich TOLIK masa, vitamínů a minerálů??? Odpověď nechám na vaší fantazii.

Kateřina Novosádová

http://img5.rajce.idnes.cz/d0503/4/4673/4673930_3725ca8551ea04362006db79cb8337bb/images/bezlepkove_rohliky.jpg