Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je BARF?

8. 4. 2011

BARF

BARF je strava založená na syrovém masu, kostech, zelenině a ovoci. Tato dieta není novým způsobem krmení psů a koček. Tento způsob krmení vymizel v roce 1930 díky zpracování potravin, díky tomu vznikly granule. Dnes se již k této stravě vrací čím dál více majitelů svých zvířecích mazlíčků. Je to vlastně v podstatě návrat k přirozené stravě psů.

http://img5.rajce.idnes.cz/d0503/4/4673/4673930_3725ca8551ea04362006db79cb8337bb/images/imgp9683.jpg

Mnozí z vás chtějí mít zdravého a šťastného psa dlouhá léta, jenže právě granule způsobují tolik nemocí, alergií nebo zánětů a hlavně rakoviny.

Každý ústupek směrem k přirozené stravě je úlevou pro psa. Nikdy nebylo tolik nemocí co v posledních letech. Nikdy neumíralo tolik zvířat všech ras a to hlavně na rakovinu všech druhů. Proč? Proč psům kolabují ledviny, slezina, játra, slinivka? Dovedete si představit, jak dlouho trvá než se v žaludku rozloží granule? Než se začnou trávit? Kolik úsilí musí tyto orgány vynaložit na dehydratovanou misku jednotvárných, stejných kuliček? Pes byl vždy zvyklý potravu sežrat, strávit a pak odpočívat. Dnes orgány prakticky nikdy neodpočívají. Nemůžou, neboť doba trávení potravy je nekonečně dlouhá.

Zamysleli jste se někdy nad tím, že nějak není pravda, že když budete dávat granule té a té značky, bude váš pes zcela dokonalý, zdravý, šťastný a spokojený? Proč není?

A proč tedy nejsou prázdné ordinace veterinárních lékařů? Vždyť mají být všichni zdraví! Když všichni jedí tak skvělou granulovanou stravu, ve které je vše. A je?

BARF je způsob krmení, který se začíná stále více rozmáhat. Zkratka pochází z anglického Bones and raw food (kosti a syrová strava). Než se novinky dostanou k nám, než se rozšíří, než se změní názor veterinářů, chovatelů, vždy to nějaký čas trvá. A budeme tak možná ještě dlouho poslouchat, že pes nic nesmí, jen granule. Znám zvířata, která v životě neochutnala nic jiného než jen stále stejnou, jednotvárnou, hnědou kuličku. A přitom JE pes masožravec! Jsem zcela jednoznačně, a nijak se tím netajím, pro pestrou stravu, kde je obsaženo prakticky vše z potravin.

Chtěla bych vám zde přednést jeden úryvek z rozsáhlého článku na www.baron.cz:

"Chceme–li si udělat vlastní názor na skutečně zdravou výživu svého psa, pak jediným řešením je začít se tímto problémem zabývat sám. To ovšem znamená udělat si čas, zapojit (mnohdy již nepoužívané) přírodní myšlení - selský rozum. Při vyhledávání inf. zdrojů je dobré poptat také chovatelské pamětníky, oprášit staré kynolog. knihy a porozhlédnout se po světě. Někteří chovatelé si již položili dvě jednoduché otázky:
Co jím já? Odpověď – maso, zeleninu, vejce, luštěniny, pečivo, jogurty a další.
Jedl bych celý život jen granule? Nikdy. Ani by mě to nenapadlo.
Takže mnozí se zamysleli a rozloučili se s granulovaným krmením. Se zdravím psa má přímou souvislost výživa, čerstvá, pestrá strava. Tito chovatelé pochopili, že právě jednostranná, nezdravá a přírodnímu vzoru vzdálená výživa (stále jen termicky vyrobená hotová krmiva) s umělými vitamíny má nesporně největší podíl na zdrav. potížích dnešních psů s projevy prakticky všech civilizačních chorob (alergie, kožní problémy, kloubní potíže, rakovina aj.)."

 Dančík, Daniela Pavlovská, Vladana Geryková a baron.cz